27 kwietnia 2024
Do jakich korzyści prowadzi zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją?

Do jakich korzyści prowadzi zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją?

Do jakich korzyści prowadzi zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją? Operowanie ciepłem w budynku prowadzi do generowania wysokich kosztów. Ponadto konieczne jest wykorzystanie dużych nakładów finansowych już na początku. Poprawne decyzje będą jednak skutkować skuteczną eksploatacją. Z tego powodu nie ma tutaj miejsca na błędy. Ostatecznie sprawa dotyczy tysięcy złotych. Elementem, na który zwraca się szczególną uwagę, jest ocieplenie budynku. Rzeczywiście jest to filar skutecznego zarządzania energią.

Nie jest to jednak jedyna technologia, która prowadzi do obniżenia kosztów na ogrzewanie. Warto zwrócić uwagę choćby na automatykę budynkową. Uskutecznia ona właśnie odpowiednie wykorzystanie energii, która została już wyprodukowana. Odbywa się to choćby przez utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu. W tym artykule skupimy się jednak na innym temacie, którym będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to technologia, która pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Nie jest to jednak jedyna zaleta systemu rekuperacji. Właśnie ten temat będzie przewodnim dla tego artykułu. Co daje zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Obniżenie kosztów ogrzewania

Z finansowego punktu widzenia najważniejszą kwestią jest obniżenie kosztów ogrzewania. W jaki sposób jest ona realizowana? Zasada działania sprowadza się do przekazywania energii od zużytego powietrza do tego świeżo nawiewanego. Dwa strumienie powietrza są ze sobą skontaktowane poprzez wymiennik powietrza. Oznacza to, że nie mają one ze sobą bezpośredniego kontaktu, a więc nie dochodzi do przekazywania zapachu. Świeżo nawiewane powietrze jest za to zasilone przekazaną energią. Efektem jest jego wyższa temperatura, a więc jednocześnie nie wymaga również mniej dostarczonej energii do otrzymania zadowalającej temperatury. Efektem jest obniżone zużycie paliwa, co prowadzi do osiągnięcia korzyści finansowych. Wcześniej trzeba jednak zainwestować w tę technologię. Później pozostają nam oszczędności w portfelu podczas eksploatacji. Montaż rekuperacji to często realizowany projekt właśnie ze względów ekonomicznych.

Wyższa jakość powietrza

Polska jest krajem niezmiennie borykającym się z problemem smogu. Jest to poważny problem, który prowadzi do śmierci wielu osób każdego roku. Z tego powodu warto szukać rozwiązań, które w jakikolwiek sposób będą przeciwdziałać tej kwestii. Świetnie nadaje się do tego zastosowanie wentylacji mechanicznej. Z jakiego powodu? Jaki jest związek pomiędzy wyższą jakością powietrza a regulowaniem dostarczania powietrza do budynku? Odpowiedzią na to pytanie jest zastosowanie filtrów. To one zatrzymują część zanieczyszczeń. Efekt dla zdrowia domowników może okazać się niebagatelny. Wyższa jakość powietrza to jedna z największych zalet zastosowania tej technologii. To również wskazuje na uniwersalność rekuperacji w domu. Z jednej strony prowadzi ona do osiągnięcia zysków w postaci oszczędności pieniędzy. Nie możemy jednak zapominać o pozytywnym wpływie tej technologii na nasze zdrowie.

Optymalna ilość powietrza

Wentylacja grawitacyjna działa w oparciu o różnice gęstości powietrza. Te z kolei są wywołane zróżnicowanym nagrzewaniem. Efektem są rozbieżności gęstości, a w efekcie dochodzi do przepływu powietrza. Jest to rodzaj wentylacji, który wykorzystywany był od niepamiętnych czasów. Obecnie jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Instalacja rekuperacji prowadzi do skuteczniejszego zarządzania ciepłem oraz samą ilością powietrza. W przypadku tej technologii możliwe jest dostarczanie go tyle, ile będzie prowadziło do uzyskania najwygodniejszych warunków dla domowników. To również prowadzi do podniesienia standardów, co ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jest to kolejną bardzo ważną zaletą tej technologii.

Możliwość uzyskania obniżenia innych kosztów

Ważnym aspektem jest również możliwość osiągnięcia oszczędności w przypadku powstawania innych elementów budowlanych. Przede wszystkim w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby budowania wszystkich kanałów wentylacyjnych. To oszczędność wyceniana na co najmniej kilka tysięcy złotych. Ponadto pojawia się możliwość zastosowania okien, których nie da się otwierać. Po pierwsze nie ma takiej potrzeby, a po drugie prowadzi to do dodatkowych oszczędności. Skuteczne będzie również połączenie instalacji systemu rekuperacji z wykorzystaniem gruntowego wymiennika ciepła. Dzięki temu do rekuperatora trafia wcześniej ogrzane powietrze, co prowadzi do jeszcze większych uzysków.

Pozostałe korzyści

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza jeszcze zaletę w postaci zatrzymywania owadów, które ostatecznie nie przedostaną się do domu. A jak wyglądają te wszystkie korzyści w kontekście kosztów? Okazuje się, że bardzo dobrze. Koszt wentylacji mechanicznej z rekuperacją to najczęściej od 17000 do 35000 złotych. Należy jednak dodać do tego osiągane korzyści finansowe. Ostatecznie okres zwrotu to zwykle mniej niż 10 lat. Oczywiście aspekt ekonomiczny nie jest jedynym. Uwzględniając więc wszystkie czynniki, łatwo dojść do wniosku, że jest to opłacalna technologia, która pewnie będzie stawać się coraz popularniejsza. Jest to skuteczna inwestycja, która prowadzi do osiągnięcia korzyści w kilku kategoriach.