26 kwietnia 2024
Gładź gipsowa

Gładź gipsowa

Podczas każdego remontu, w celu wykończenia zarówno ścian, jak i sufitów, najpopularniejszym materiałem, który jest wykorzystywany właśnie w tym celu, jest gładź gipsowa. To dzięki niej każda ściana i sufit wyglądają na gładkie, proste i pozbawione wszelkich niedoskonałości jak dziury, rysy czy pęknięcia. Gładź stanowi dekoracyjną część wykończenia ścian i można ją stosować praktycznie na każdym rodzaju płaskich tynków. Czym dokładnie jest gładź? Jakie rodzaje gładzi możemy wyróżnić? Dlaczego warto wykorzystywać gładź gipsową do wykańczania pomieszczeń? W jaki sposób prawidłowo nałożyć gładź na ścianę lub sufit? 

Czym jest gładź gipsowa?

Gładź gipsowa
Gładź gipsowa

Gładź gipsowa to mieszanka wielu rodzajów składników mineralnych, domieszek modyfikujących, a także wypełniaczy, które następnie rozrabia się w wodzie w celu otrzymania satysfakcjonującej konsystencji. Gładź gipsowa, która występuje w formie suchej, po zmieszaniu z wodą uzyskuje gęsty stan, który z łatwością możemy nałożyć na ścianę lub sufit za pomocą odpowiedniej packi. Oprócz klasycznych gładzi gipsowych dostępnych w formie suchej, w ofercie sprzedawane są również gładzie, które charakteryzują się mokrą konsystencją – nie trzeba ich już dodatkowo nawadniać – po otwarciu pojemnika są one od razu gotowe do użycia. Z reguły gładź nakładana jest więcej niż raz – dwukrotnie a w przypadku dużych ubytków i krzywizn ściany, nawet trzykrotnie. By gładź gipsowa zachowała swoją funkcjonalność, istotne jest, by każda warstwa była położona na wyschniętą warstwę poprzednią. Wyjątek stanowią właśnie gładzie mokre, które można nakładać sposobem “mokre na mokre”. Dodatkowo tego typu gładzie nie wymagają szlifowania po zakończonym gipsowaniu, co pozwala nam zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy gładź ma być położona na bardzo dużych powierzchniach, których szlifowanie zajęłoby kilka dni. Mokre gładzie umożliwiają nam więc dużą oszczędność czasu. 

Jakie rodzaje gładzi gipsowych możemy wymienić?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów gładzi gipsowych. Warto przed zakupem dokładnie upewnić się, która z gładzi będzie najlepiej pasowała do specyfiki naszej ściany bądź sufity. Wśród najpopularniejszych rodzajów gładzi, wymienić możemy:

  • Gładź gipsowa lub gładź gipsowo-wapienna – Tego typu gładź ma charakterystyczną białą barwę, gdyż powstaje z naturalnego bądź sztucznego (wyprodukowanego w procesie syntezy) gipsu. Jest to idealny rodzaj gładzi, gdy pomieszczenie ma być w przyszłości pomalowane na kolor biały. Biała, zagipsowana już ściana umożliwi nam mniejsze zużycie farby, ze względu na odpowiedni odcień, który nabrała podczas nakładania gładzi. Ten typ gładzi wymaga dokładnego szlifowania, co zawsze stanowi dodatkową pracę w postaci sprzątania po wykonanej pracy. Gładź gipsowa nie jest bardzo odporna na wilgoć, dlatego istotne jest, by była nakładana w stosunkowo suchych pomieszczeniach. To samo tyczy się, gdy decydujemy się na położenie tego typu gładzi w pomieszczeniu o niskiej wentylacji.
  • Gładź cementowa – Jest to gładź, która charakteryzuje się wysoką paro przepuszczalnością. Oznacza to, że jest to idealna gładź do wykorzystania w takich pomieszczeniach jak garaż, łazienka bądź piwnica. Warto jednak pamiętać, że ze względu na jej właściwość, gładź cementowa nie zapewni nam idealnej prostej i gładkiej powierzchni po nałożeniu pierwszej warstwy – istotne jest, by nałożyć ich co najmniej 2 lub 3. 
  • Gładź wapienna – Jest to gładź, która w przeciwieństwie do gładzi gipsowej ma znacznie wyższą odporność na wilgoć i powstawanie pleśni. Tutaj również niezbędne jest wykonanie szlifowania, jednak nałożenie tego typu gładzi na ścianę, która w przyszłości ma być pomalowana na biało, ponownie oszczędzi nam dodatkowej roboty.
  • Gładź polimerowa – Jest to gładź, która jest bardzo elastyczna, co chroni ją przed jakimikolwiek uszkodzeniami i pęknięciami. Jest to gładź, którą musimy zeszlifować po nałożeniu, jednak ze względu na swoją wytrzymałość warto ją wykorzystać we wszystkich pomieszczeniach, które są regularnie eksploatowane. 

Jak nałożyć odpowiednio gładź gipsową?

Nałożenie gładzi gipsowej powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem powierzchni. Ściana lub sufit powinna być wolna od wszelkich oznak odpadającej farby. W momencie, gdy zeskrobiemy wszystkie niezwiązane części, możemy przejść do solidnego zagruntowania powierzchni, dzięki czemu ściana będzie mocno związana. Następny etap to położenie pierwszej warstwy gładzi. Gładź powinna być nakładana równo i miarowo za pomocą packi. Im szersza packa, tym szybciej uda nam się nałożyć całą warstwę. Pamiętajmy o tym, by warstwa gładzi była równa na całej powierzchni. Po ukończeniu musimy odczekać na wyschnięcie gładzi i następnie położyć analogicznie drugą warstwę. Po nałożeniu drugiej warstwy zauważymy znaczącą różnicę pomiędzy tym, jak ściana wyglądała wcześniej, a jak wygląda obecnie. Ostatni etap pracy wykończeniowej to dokładne zeszlifowanie ściany lub sufity za pomocą ręcznej packi ściernej bądź elektrycznej żyrafy, czyli specjalnej szlifierki do ścian. Po takim zabiegu ściana jest gotowa do malowania.