19 kwietnia 2024
Jak pomalować meble na biało

Jak pomalować meble na biało

Jak pomalować meble na biało – meble, które posiadamy w naszych domach, są różne. Nie chodzi w tym stwierdzeniu, tylko i wyłącznie o stylizację mebli, w jakich występują. Meble są lub były (w przypadku antyków), wykonywane w różnej technologii. Ma to decydujące znaczenie, jeśli chodzi o wiele aspektów mebli. Do najważniejszych wyznaczników mebli należy cena oraz trwałość.

Jakie meble są najlepsze?

Jak pomalować meble na białoJeśli idzie o meble, to nie ma oczywiście jednego arbitralnego wyznacznika tego, jakie meble są najlepsze. Dla jednych osób współczesne meble w stylu największego szwedzkiego producenta będą ideałem, do którego powinny dążyć meble innych producentów. Dla innych niedoścignione będą meble z poprzednich epok, wykonywane tylko i wyłącznie z tradycyjnych materiałów, takich jak drewno i stal.
Ogólnie ciężko jest powiedzieć jakie meble są najlepsze. Meble zabytkowe oraz współczesne wykonywane z litego drewna cechują się zdecydowanie lepszą wytrzymałością. Można je również z powodzeniem naprawiać i poddawać cyklicznej renowacji. Z meblami wykonywanymi w technologii tradycyjnej nie jest to takie proste. W wielu przypadkach wykorzystany materiał nie pozwala na renowację. Czasem koszt renowacji znacząco przekracza wartość współczesnego mebla i bardziej opłaca się kupić nowy mebel.
Meble z litego drewna są najwytrzymalsze, ale najcięższe, choć nie przeprowadzamy się codziennie i aspekt ten jest raczej pomijalny. Meble drewniane mają tę zaletę, że możemy je odświeżać oraz zmieniać ich stylizacje. Najłatwiej jest to robić oczywiście przez malowanie mebli. Szczególnie modne jest ostatnimi czasy malowanie mebli zabytkowych na kolor biały, który w przeszłości był wykorzystywany raczej rzadko jako kolor, który pokrywał meble.

Malowanie mebli na biało – przygotowanie powierzchni

Zanim zaczniemy cokolwiek robić z meblami, a szczególnie jeśli chcemy przemalować je na kolor tak nietypowy dla starych mebli, jak biały, musimy upewnić się, że jesteśmy pewni podjętej decyzjo oraz tego, że mebel będzie wyglądał dobrze. Odwrócenie procesu malowania może bowiem być bardzo kosztowne, jeśli chcielibyśmy zabytkowy mebel przywrócić do stanu pierwotnego. Zanim zaczniemy malować mebel, powinniśmy najpierw przygotować odpowiednio powierzchnię. Gwarantuje to nam trwały efekt, a jednocześnie pozwala nam na estetyczne pokrycie powierzchni mebla farbą. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, a przygotowanie powierzchni pod malowanie jest chyba szczegółem najważniejszym. Niezależnie od tego, jaka powierzchnia jest malowana, bardziej istotne jest przygotowanie powierzchni niż sama farba.

Przygotowanie powierzchni polega przede wszystkim na tym, że koniecznie musimy zerwać stare powłoki, które zalegają na powierzchni mebli. Powłok możemy pozbyć się na kilka sposobów. Metoda najprostsza to szlifowanie za pomocą papieru ściernego. Szlifujemy oczywiście, rozpoczynając od papieru o największej gramaturze, a kończymy na szlifowaniu papierem wodnym. Szlifować możemy ręcznie oraz za pomocą różnych szlifierek takich jak szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa lub wibracyjna. Chemiczne usuwanie warstw jest to metoda, którą możemy stosować jednakowo jako uzupełnienie szlifowania lub może być stosowana całościowa na całą powierzchnię mebla. Ważne jest w tej metodzie to, żeby chemia była odpowiednio dobrana do rodzaju usuwanej powłoki oraz rodzaju drewna, z jakiego wykonany jest mebel. Piaskowanie mebli drewnianych jest metodą, która od jakiegoś czasu jest coraz bardziej popularna. Przede wszystkim metoda ta jest najlepsza. Pozwala na szybkie i bezpieczne usunięcie w zasadzie całej starej warstwy lakieru lub farby. Piaskowanie mebli wymaga jednak dobrania ścierniwa odpowiedniego do danej warstwy usuwanej oraz do drewna, jakie jest materiałem drewna.

Zobacz ciekawe propozycje:

Malowanie drewna

Malowanie na biało jest szczególnie trudne wtedy, kiedy mebel pierwotnie był w kolorze ciemnym. W takiej sytuacji musimy położyć minimum dwie warstwy farby. Zanim zaczniemy malować, musimy zwrócić uwagę na to, że meble warto malować farbami do drewna, ale farby te najlepiej jest, aby były dedykowane do mebli. W zależności od farby musimy wykonać również impregnację oraz pokrycie drewna, z którego jest zbudowany mebel specjalnym gruntem. Impregnacja nie jest zawsze konieczna, ale im starsze meble tym jest ona bardziej zalecana. W czasach kiedy mebel był wykonywany, najczęściej nie było impregnatów, lub miały one działanie dość ograniczone, dlatego zastosowanie współczesnego impregnatu pozwoli nam na przedłużenie życia mebla o wiele lat lub nawet dziesiątek lat.

Gruntowanie podłoża drewnianego, ma za zadanie sprawić, żeby farba nie wsiąkała silnie w drewno, tylko pozostawała na powierzchni, co powoduje, że siła krycia farby jest zdecydowanie większa, niż podczas malowania bez użycia gruntu. Ostatecznie możemy nakładać farbę. Malowanie może zostać przeprowadzone klasycznie za pomocą pędzla, ale również możemy je przeprowadzić za pomocą malowania natryskowego. Wybór metody jest oczywiście zależny tylko od nas oraz od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Na sam koniec na suchą już farbę, najlepiej jest położyć lakier.