27 kwietnia 2024
Jak zrobić bluzy z nadrukiem?

Jak zrobić bluzy z nadrukiem?

Jak zrobić bluzy z nadrukiem? Ubrania z własnym nadrukiem pozwalają wyróżnić się z tłumu, umożliwiają personalizację lub stanowią narzędzie marketingowe. Nic dziwnego, że koszulki, bluzy i kurtki z nadrukami nie tracą popularności. Dodatkowo, nowoczesne metody wykonywania nadruków sprawiają, że produkty tego typu są coraz trwalsze. Możliwe staje się również drukowanie na tkaninach coraz bardziej skomplikowanych wzorów. Jak zrobić bluzy z nadrukiem? Na co zwrócić uwagę, przygotowując projekt graficzny I wybierając drukarnię?

Co wziąć pod uwagę, wybierając metodę nadruku?

Przygotowanie odzieży z własnym nadrukiem  staje się coraz bardziej popularne. Firmy starają się podkreślić swoją tożsamość i indywidualność, jednocześnie reklamując usługi lub produkty. Sportowcy wybierają bluzy sportowe z własnym nadrukiem, dzięki którym stają się bardziej rozpoznawalni. Jest to również dobry sposób na upublicznienie logo lub nazwy sponsora.

Od czego zacząć przygotowanie oznakowania na własnych bluzach? W jakim formacie przygotować projekt graficzny i na jaką metodę nadruku się zdecydować? Odpowiedź na te pytania jest w dużej mierze uzależniona od takich parametrów jak:

  • rodzaj materiału, z którego wykonane są ubrania (poliester, bawełna, mieszanka bawełny z włóknami sztucznymi) – nie każda technika nadruku sprawdzi się na wszystkich rodzajach tkanin;
  • kolory (zarówno odzieży, jak i nadruków),
  • stopień skomplikowania wzoru,
  • ilość sztuk odzieży z nadrukiem (niektóre metody polecane są dla przygotowania pojedynczych sztuk odzieży, podczas gdy inne są dużo bardziej opłacane przy większej ilości).

Do wyboru mamy zazwyczaj kilka profesjonalnych technik, umożliwiających trwałe naniesienie zaprojektowanego wzoru na materiał bluzy – sublimację, sitodruk, druk cyfrowy, termotransfer. W przypadku każdej z nich istnieją określone wymagania dotyczące przygotowania projektu graficznego, rodzaju i koloru tkanin, które mogą zostać użyte. Inne są też efekty, jakie można uzyskać za pomocą tych metod.

Termotransfer – metoda nadruku nieskomplikowanych wzorów

Termotransfer może być dobrym wyborem, jeśli zależy nam na wykonaniu odzieży z własnym logo, w niewielkim nakładzie. W rzeczywistości metoda ta jest odpowiednia nawet wtedy, kiedy chcemy wykonać tylko jedną sztukę.

Technika polega na nanoszeniu specjalnej folii (FLEX – gładkiej, lub FLOX – z meszkiem) na wybraną tkaninę. Do niewątpliwych zalet metody należy możliwość wykonania znakowania zarówno na odzieży poliestrowej, jak i bawełnianej, niezależnie od koloru. Projekt graficzny pod druk foliami nie może być zbyt skomplikowany oraz musi mieć format wektorowy. Wynika to z faktu, że poszczególne elementy wycinane są na ploterze, a następnie łączone ręcznie. Im więcej kolorów i elementów, tym bardziej czasochłonny i pracochłonny staje się proces termotransferu, co ma oczywiście również wpływ na cenę usługi.

Sublimacja – sposób na skomplikowane nadruki w wieku kolorach

Metodą pozwalającą na wykonanie skomplikowanego, multikolorowego nadruku na odzieży jest sublimacja. Odzież z nadrukiem wykonana tą techniką wygląda świetnie, wzory są wyraźne i bardzo trwałe. Sam nadruk jest niewyczuwalny, jakby wtopiony w materiał. Nie krępuje ruchów, nie pogarsza właściwości użytkowych materiału. Czy jest to metoda idealna? Niestety, posiada sporo ograniczeń. O ile w przypadku tkanin białych, poliestrowych uzyskać można świetne efekty, to nadruk na bawełnie w ogóle nie jest możliwy. Dodatkowo, nadruki wykonane tą technika na czarnych ubraniach nie będą widoczne. Korzystnie wygląda natomiast nanoszenie czarnych wzorów na barwne tło.

 Sitodruk – metoda najpopularniejsza w produkcji masowej

Jak zrobić bluzy z nadrukiem?
Jak zrobić bluzy z nadrukiem?

Planując przygotowanie większej ilości bluz z nadrukiem firmowym, warto rozważyć technikę sitodruku. Jest to metoda o długiej tradycji, najbardziej opłacalna przy produkcji masowej. Sitodruk pozwala na uzyskanie wzorów o dowolnym stopniu skomplikowania i zróżnicowanej kolorystyce – chociaż w tym przypadku większa ilość kolorów wiąże się z wyższym kosztem. Nadruki sitodrukowe są bardzo trwałe i elastyczne. Co niezmiernie ważne, w przypadku metody sitodrukowej, możliwe jest wykonanie nadruku zarówno na poliestrze jak i bawełnie. Nie ma również znaczenia kolor bluz, na których ma zostać wykonane znakowanie, drukować można również na czarnym tle. Sitodruk pozwala na uzyskanie dużego nasycenia kolorów, również z efektami specjalnymi. Jeśli w przyszłości planowane jest wznowienie określonej serii odzieży z nadrukiem, nie ma problemu z odtworzeniem tego samego koloru. Zaletą metody jest także możliwość wykonywania wzorów na trudno dostępnych elementach garderoby (np. na kapturach lub rękawach). Projekt graficzny dla nanoszenia tą techniką zazwyczaj przygotowuje się w formacie wektorowym, chociaż możliwe jest wykorzystanie również bitmapy.

Podsumowując –  znakowanie odzieży sportowej czy firmowej poprzez nadrukowanie własnych, spersonalizowanych oznaczeń, może przynieść znaczne korzyści wizerunkowe lub marketingowe. Wybór techniki wykonywania nadruku uzależniony jest od wielu czynników, w tym rodzaju materiałów, skomplikowania projektu lub wielkości nakładu.  Przed przygotowaniem projektu graficznego warto upewnić się w drukarni, jakie są szczegółowe wymagania dotyczące formatu wzoru oraz zakresu usług oferowanych przez zakład. Nie wszystkie drukarnie posiadają w swojej ofercie wszystkie dostępne techniki nadruku