28 marca 2024
Kim jest detektyw?

Kim jest detektyw?

Kim jest detektyw? Zawód detektywa w naszym kraju ma niezbyt długą historię. Dopiero bowiem w 2001 roku wprowadzono w życie ustawę, która reguluje zakres funkcjonowania detektywów, ich najważniejsze obowiązki i prawa, jak i reguły licencjonowania. Dawniej firmy detektywistyczne działały na zasadach ,,wolnej amerykanki”. W przeciągu 15 lat funkcjonowania tegoż rodzaju firm, świadomość klientów na temat działań podejmowanych przez prywatnych śledczych wzrosła na tyle, iż nikt obecnie nie kojarzy tej profesji tylko ze zdobyciem dowodów na poczet niewierności małżonka. W dzisiejszych czasach detektywi poza sprawami rodzinnymi, czy też kryminalnymi prowadzą również szeroko sięgający wywiad gospodarczy. 

Dyskretny wygląd detektywa

Detektywa ciężko będzie nam odróżnić od innych ludzi. Zachowuje się i ubiera w taki sposób, ażeby nie zwracać niczyjej uwagi. Nierzadko to mężczyzna odziany w klapki, krótkie spodenki, czasami elegancka pani w szpilkach, której wygląd będzie nam sugerował pracę w biznesie, aniżeli prowadzenie śledztwa na czyjeś zlecenie. Może to być też menel, ale i para całująca się w aucie.

Specjaliści w służbie detektywistyki

agencja detektywistyczna

Detektywi, tak samo jak przedstawiciele odmiennych zawodów, są coraz lepiej wyspecjalizowani w wybranych zakresach działania. W wielu spośród firm detektywistycznych możemy spotkać specjalistów zajmujących się negocjacjami, wywiadem gospodarczym, czy też informatyką śledczą. Osoby pracujące w tejże branży to najczęściej wykwalifikowani fachowcy z zakresu zwalczania zorganizowanej przestępczości, technik dochodzeniowych, śledczych, czy też operacyjnych. Pracę detektywa często wspomagają również pracownicy, którzy nie posiadają licencji. Są to osoby pracujące w ochronie, specjaliści z zakresu prawa, z zabezpieczenia technicznego, czy też specjalnej elektroniki. Pomimo tego, iż nie wykonują oni w sposób bezpośredni czynności o charakterze detektywistycznym, niemniej nierzadko mają wpływ na jakość, jak i działanie detektywa.

Zadania przeznaczone dla detektywa

Bardzo ciekawy wygląd ma wachlarz zleceń, które mogą przyjmować detektywi. Można podzielić je w dość sporym uproszczeniu na :

  • sprawy o charakterze rodzinnym,
  • sprawy o charakterze gospodarczym,
  • sprawy o charakterze kryminalnym.

Sprawy rodzinne

Więcej aniżeli połowa spośród zleceń na ogół tyczy się sprawdzenia wierności małżonków, czy też partnerów. Jak uważają detektywi, takiego rodzaju zlecenia to około 70% że wszystkich spraw, zaś ilość klientów, którzy podejrzewają partnera o zdradę ciągle rośnie. Czasami będzie to wyłącznie kwestia ustalenia, czy w ogóle dochodzi do zdrady, a czasami zebrania dowodów do sprawy rozwodowej.

Kim jest detektyw?
Kim jest detektyw?

Bywa również tak, iż sprawa rozwodowa nie może zostać przeprowadzona z uwagi na uchylanie się małżonka od stawienia się na rozprawie w sądzie. Wtedy detektyw będzie musiał odnaleźć taką osobę.

Myli się jednakże ten, kto myśli, że wyłącznie tego rodzaju sprawy tyczą się kwestii mających związek z rodziną. Nierzadko do detektywów zwracają się ci, którzy mają problemy ze ściąganiem alimentów z drugiego rodzica. Zadanie detektywa wówczas to ustalenie źródła dochodu, albo miejsca pracy osoby uchylającej się od obowiązków rodzica.

Często do prywatnych śledczych trafiają również członkowie rodziny osoby, która się ukrywa, albo zaginęła. Zdarza się także, że działania prowadzone przez detektywów prowadzą do odnowienia kontaktów między członkami rozdzielonych rodzin, chociażby wskutek adopcji.

Rodzice, którzy nie są pewni co do uczciwości zatrudnionej opiekunki mogą zatrudnić opiekuna celem sprawdzenia niani dla swojego dziecka. Inny rodzaj zlecenia to dyskretny nadzór nad życiem nastolatka. Jak można zauważyć, zakres działań w obrębie spraw o charakterze rodzinnym wykracza daleko poza śledzenie kochanków.

Aby móc ustalić powiązania między osobami detektyw stosuje różne techniki, jak na przykład :

  • zdobycie materiału do testów DNA,
  • obserwacja osoby, albo miejsca,
  • wywiad środowiskowy.

Jako, iż prawo zabrania niestety detektywom zastosowania podsłuchu, jak i innych technik, które zastrzeżone są wyłącznie dla służb państwowych, detektywi korzystają z innych ścieżek, mających doprowadzić do odkrycia prawdy, na przykład pomaganie rodzinom w zamontowaniu posłuchu, albo kamer w ich własnym domu. Zastosowanie takiego rodzaju sprzętu w swoim własnym domu nie jest bowiem prawnie zabronione.

Sprawy gospodarcze

Z usług detektywistycznych korzystają coraz częściej właściciele firm, którzy pragną sprawdzić pracownika, kontrahenta, czy na przykład bank. Powody, dla których przedsiębiorcy sięgają po takie środki są różne :

  • ustalenie lojalności pracownika,
  • sprawdzenie wiarygodności kredytobiorcy,
  • wykrycie nadużyć finansowych,
  • wywiad pośród konkurencji.

Sprawy kryminalne

Detektywi prowadzą także dosyć niebezpieczne sprawy. Do przyjęcia zlecenia z tegoż obszaru muszą posiadać sporo odwagi, pewne predyspozycje i umiejętności. Trzeba mieć na uwadze, że detektyw nie będzie miał prawa skuć przestępcy w kajdanki, ani też użyć broni, zatem w chwili zagrożenia ma uprawnienia niczym zwykły obywatel. Dlatego może tylko obezwładnić napastnika i poczekać na policję.