20 kwietnia 2024
Na czym dokładnie polega przeszczep włosów?

Na czym dokładnie polega przeszczep włosów?

Na czym dokładnie polega przeszczep włosów? Przeszczep włosów jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, polegającym na pobraniu mieszków włosowych i przeszczepieniu ich w obszar dotknięty problemem łysienia. Jest to również skuteczne rozwiązanie za pomocą, którego można zarówno zagęścić przerzedzone włosy na głowie, jak i owłosienie twarzy np. brodę czy też brwi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak przebiega procedura transplantacji włosów oraz dla kogo jest ona przeznaczona to zapraszamy do lektury.

Na czym dokładnie polega przeszczep włosów?

Pierwszym etapem przeszczepu włosów jest pobranie włosów z miejsc, które nie są objęte procesem łysienia. U większości pacjentów jest to z reguły skóra z tylnej lub bocznej części głowy. Zdarzają się również sytuacje w których materiał pobierany jest z obszaru klatki piersiowej lub pleców.

Kolejny etap transplantacji włosów polega na ich wszczepieniu w obszary objęte łysieniem. Zazwyczaj są to okolice czoła, skroni oraz wierzchołek głowy. Bardzo często włosy bywają przeszczepiane również w okolice brwi, rzęs, brody oraz wąsów. Zdarzają się również osoby u których transplantacja obejmuje klatkę piersiową czy też okolice narządów intymnych.

U kogo najczęściej przeprowadzany jest zabieg przeszczepu włosów?

Ciało dorosłego człowieka pokryte jest 5 milionami mieszków włosowych. Na samej głowie znajduje się ich od 80 do 100 tysięcy. Wypadanie ponad 100 włosów dziennie jest procesem naturalnym. Jednak w sytuacji gdy proces ten ulegnie nasileniu, a odrastanie włosów jest albo spowolnione albo mocno zaburzone dochodzi do postępującego łysienia. U wielu pacjentów pierwsze objawy łysienia są zauważalne już w okresie dojrzewania. Można wówczas zaobserwować, że linia włosów na czole i skroniach zaczyna powoli się cofać. W kolejnych etapach wspomnianego procesu utraty włosów dochodzi do zmian zachodzących na obszarze obejmującym prawie całą skórę głowy.

W przypadku mężczyzn główną przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest zaburzona gospodarka hormonu będącego pochodną testosteronu, znanego pod nazwą dihydrotestosteron (DHT). Utrata włosów na skutek nadwrażliwości na wspomniany związek nazywana jest łysieniem androgenowym. Warto podkreślić, że taki typ łysienia występuje także u kobiet. Zdecydowana większość zabiegów przeszczepu włosów jest wykonywana właśnie w następstwie łysienia androgenowego.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia przeszczepu włosów

Przeszczep włosów, tak jak każdy inwazyjny zabieg posiada grupę pewnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Do najważniejszych z nich należą:

  • zdiagnozowana cukrzyca
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • aktywna choroba nowotworowa
  • zdiagnozowane łysienie plackowate
  • brak owłosienia na niemal całej powierzchni głowy
  • stany zapalne toczące się na skórze głowy
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet.

Działania niepożądane związane z przeszczepem włosów

Przeszczep włosów podobnie jak inne zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, niesie za sobą ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • obrzęk okolicy czołowej głowy
  • uczucie odrętwienia w tak zwanej okolicy biorczej, ustępujący kilka tygodni po zabiegu
  • wypadanie włosów z obszarów nie objętych przeszczepem po upływie 3-4 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu
  • zapalenie mieszków włosowych
  • infekcje toczące się w miejscach objętych przeszczepem
  • nierównomierny lub opóźniony wzrost przeszczepionych włosów
  • dyskoloryzacja przeszczepu
  • powstawanie tkanki bliznowatej.

Jak postępować po zabiegu przeszczepu włosów?

Na czym dokładnie polega przeszczep włosów?
Na czym dokładnie polega przeszczep włosów?

W celu wzmocnienia efektów końcowych przeprowadzonego zabiegu pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Dodatkowo muszą liczyć się z tym, że przez kilka pierwszych dni po transplantacji w miejscu przeprowadzenia przeszczepu będzie utrzymywało się zasiniene oraz opuchlizna. W celu złagodzenia powyższych objawów pacjent powinien stosować zapisany przez lekarza antybiotyk oraz zimne okłady.

Skóra głowy zazwyczaj goi się w przeciągu tygodnia od przeprowadzonej transplantacji. Lekarze zalecają jednak, aby przez pierwsze dwa tygodnie od przeszczepu włosów prowadzić oszczędny tryb życia. Do 6 tygodni po zabiegu należy chronić skórę głowy przed promieniowaniem słonecznym oraz unikać korzystania z solarium. Dodatkowo należy stosować się to wszystkich pozostałych zaleceń otrzymanych od lekarza.

Przeszczep włosów – rezultaty

Pierwsze rezultaty po przeszczepie włosów można zaobserwować po około 14 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu. W pierwszych 2 tygodniach od transplantacji dochodzi do wypadania przeszczepionych włosów. Jest to normalne zjawisko związane z cyklem życia włosa. 3 miesiące po wypadnięciu włosy zaczynają odrastać w miejscach, w których do tej pory ich brakowało. Efekt końcowy przeprowadzonego przeszczepu włosów jest bardzo naturalny. Warto również podkreślić fakt, że na skórze pacjenta nie ma widocznych śladów przeprowadzonego przez chirurga zabiegu.

Rezultaty osiągnięte dzięki transplantologii włosów są trwałe, gdyż włosy są produkowane dożywotnio. Należy jednak pamiętać o tym, że mają one określoną długość cyklu życia. Gdy ten dobiegnie końca włos wypada, a następnie odrasta nowy, rozpoczynając tym samym kolejny cykl.