29 marca 2024
Najważniejsze parametry dotyczące hal namiotowych

Najważniejsze parametry dotyczące hal namiotowych

Najważniejsze parametry dotyczące hal namiotowych – halę namiotową można wykorzystać w wielu sytuacjach. Na rynku bez problemu znajdziemy rozwiązania różniące się parametrami – m.in. wielkością, materiałem poszycia lub tworzywem, z którego wykonano konstrukcję. W tak wielu parametrach trudno się nie pogubić. Aby wybrać optymalne rozwiązanie, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz zapoznać się z opcjami dostępnymi na rynku. Ten drugi proces ułatwi nasz tekst. Poniżej wyróżniamy najważniejsze parametry hal namiotowych i przybliżamy istotne kwestie prawne.

Materiał, z którego wykonany jest stelaż

Popularnie stosuje się konstrukcje z aluminium i ze stali. Każdy z materiałów posiada swoje wady i zalety, o których należy wiedzieć przed zakupem. Profile wykonane z aluminium są lekkie. Takie konstrukcje można bez wysiłku składać i rozkładać. Oprócz tego ich waga pozwala na dokonanie niewielkich poprawek już po rozłożeniu, co dla wielu użytkowników może być bardzo przydatnym ułatwieniem. Nowoczesne modele hal namiotowych, bazujących na profilach aluminiowych, charakteryzują się dość dużą wytrzymałością, również na procesy korozyjne. Takie hale namiotowe doskonale sprawdzają się podczas różnorodnych imprez plenerowych. W przypadku trwających dzień lub kilka dni eventów, nie istnieje potrzeba dodatkowego wzmocnienia hali i położenia pod nią fundamentów. Konstrukcja aluminiowa doskonale zda tutaj egzamin. Bywają jednak sytuacje, że potrzebujemy cięższego, odporniejszego stelaża i konstrukcja aluminiowa nie będzie dostateczna. W takich sytuacjach warto wybrać konstrukcję stalową.

Najważniejsze parametry dotyczące hal namiotowych
Najważniejsze parametry dotyczące hal namiotowych

Profile wykonane ze stali, tak jak te aluminiowe, są odporne na korozję; zapewnia to cynkowanie powierzchni lub pomalowanie jej. Takie stalowe rozwiązanie szczególnie poleca się do hal namiotowych całorocznych, bo bardzo dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym niskie temperatury czy wysoki poziom wilgotności. Jeśli więc poszukujemy alternatywy dla stałej budowli (bo np. planujemy postawić dodatkową przestrzeń magazynową przy zakładzie lub chcemy stale przechowywać nasze maszyny), warto wybrać hale namiotowe z profilami stalowymi. Za pewną wadę można tu uznać konieczność wykonania fundamentów betonowych lub punktowych stóp fundamentowych. Jeśli więc nie potrzebujemy hali, która ma służyć nam nieprzerwanie przez dłuższy czas, lepszym rozwiązaniem może okazać się hala namiotowa z profili aluminiowych, która wymaga jedynie utwardzonej, wypoziomowanej powierzchni.

Pokrycie hali namiotowej – najpopularniejsze opcje

Z pokryciem hali jest podobnie jak z jej konstrukcją – tu również należy wybrać materiał, który sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku. Pokrycie ścian musi być dopasowane do przeznaczenia hali namiotowej. Na rynku spotkamy się z wieloma rozwiązaniami. Poniżej wymieniamy ten najpopularniejsze:

Blacha trapezowa

Dobre właściwości termoizolacyjne nie należą do zalet tego rozwiązania; nadal jednak blachę trapezową można wykorzystać w wielu okolicznościach, np. w przemyśle ciężkim, do przechowywania pojazdów ciężarowych czy maszyn rolniczych.

Plandeka

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem i nie potrzebujemy szczególnie odpornego rozwiązania, pokrycie plandeką sprawdzi się najlepiej. To najtańsza opcja i często możemy spotkać ją podczas różnorodnych, krótkich eventów, wesel lub w obiektach sportowych. Chociaż plandeka jest mniej wytrzymała niż pozostałe, wspomniane tu propozycje, to nadal zapewnia dobrą ochronę przed wiatrem i deszczem.

Płyta warstwowa

To uniwersalne rozwiązanie i można je stosować o każdej porze roku. Hale namiotowe z pokryciem z płyty warstwowej sprawdzą się, jeśli potrzebujemy przestrzeni do magazynowania produktów, również tych wrażliwych na zmiany temperatury i działanie wilgoci.

Kwestie prawne – co musisz wiedzieć, zanim postawisz halę namiotową?

Hala namiotowa nie jest tradycyjną nieruchomością, ale i tak w prawie budowlanym można znaleźć przepisy, które określają warunki postawienia tego typu konstrukcji namiotowych. Zgodnie z prawem hale są obiektami tymczasowymi i mogą być użytkowane przez maksymalnie 180 dni. Aby móc postawić halę, powinniśmy zgłosić tę chęć w urzędzie miasta lub w starostwie. Wcześniej wspomnieliśmy, że stalowe konstrukcje sprawdzają się w przypadku hal całorocznych. Jak zatem przepisy określają użytkowanie takiej powierzchni przez dłuższy czas? Na szczęście formalności dotyczące tej kwestii są jasne, jednak trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku hal tymczasowych. Po pierwsze, musimy zdobyć zgodę na postawienie hali namiotowej. Na takie pozwolenie możemy czekać nawet ok. 90 dni. Kolejnym krokiem, który musimy podjąć, jest zaplanowanie budowy – sporządzony plan należy przedstawić przy wystąpieniu o pozwolenie na użytkowanie hali namiotowej. Gdy otrzymamy już wszystkie niezbędne zgody, powinniśmy zgłosić, że jesteśmy gotowi do rozpoczęcia robót budowlanych. Warto zdawać sobie sprawę, że takie “budowanie” hali jest podobne do budowania tradycyjnej nieruchomości – wymagana będzie obecność ekipy budowlanej, inspektora nadzoru budowlanego oraz kierownika budowy.