Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim czy pod klucz? 

Nabywając nowe mieszkanie, na ogół posiadamy w swojej głowie jakiś obraz tego, w jaki sposób miałoby ono wyglądać. Zarys ten zwykle tli się w naszych głowach jeszcze na etapie oglądania rozkładu mieszkań i planów. Jest to również chwila, kiedy powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie : Stan deweloperski, czy też może pod klucz? Postaramy się ułatwić podjęcie tejże decyzji poprzez poniższy artykuł. 

 

Co oznaczać będzie dokładnie stan deweloperski mieszkania?

deweloper

Mieszkanie od dewelopera to na ogół lokal, w którym podłączono wszelkie instalacje – wodno-sanitarną, grzewczą, elektryczną, jak również wykonano wylewki i tynki. Nabywając mieszkanie od dewelopera musimy być przygotowani na konieczność wykonania jego wykończenia – podpięcia sanitariatów, malowania ścian, układania podłóg, jak i płytek. Z uwagi na to, że mieszkanie od dewelopera to stan surowy, ograniczyć nas może tylko budżet, albo nasza wyobraźnia. Zanim zakupimy mieszkanie w tymże stanie warto zasięgnąć wiedzy, co kryje się pod pojęciem stan deweloperski według konkretnego dewelopera, gdyż standardy mogą się trochę różnić w wybranych firmach. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż nie istnieje żadna regulacja prawna, która nakładałaby deweloperowi obowiązek trzymania się wybranych standardów poza koniecznością zamontowania gniazd i doprowadzeniem elektryczności. Warto zatem zwrócić uwagę, czy wszelkie aspekty mające związek ze stanem faktycznym, w którym odbieramy mieszkanie, zostały zawarte w podpisanej przez nas umowie. 

Zalety kupna mieszkania w stanie deweloperskim:

 • dowolność w sprawie dobrania materiałów wykończeniowych i w aranżowaniu wnętrz,
 • niższy koszt zakupu,
 • przejrzysta sytuacja w wypadku konieczności dokonania reklamacji,
 • wpływ na jakość użytych materiałów wykończeniowych, ale i samego wykończenia, 
 • możliwość zmniejszenia kosztów, jeżeli część rzeczy wykonamy samodzielnie,
 • możliwość wprowadzenia poprawek i zmian – wykonania chociażby ścianek działowych, czy zmiany położenia armatury łazienkowej. 

Wady kupna mieszkania w stanie deweloperskim:

 • konieczność koordynowania i nadzorowania całego procesu prac o charakterze wykończeniowym,
 • brak możliwości wprowadzenia się do mieszkania zaraz po odebraniu kluczy, co może narażać na dodatkowe koszty mające związek chociażby z wynajęciem mieszkania na czas wykonania remontu swojego, 
 • nierzadko koszty wykończenia mogą znacznie przerosną nasz kosztorys, a tym samym również i możliwości finansowe,
 • nierzadko brak osoby, która mogłaby doradzić nam optymalne rozwiązanie, zaś nasz brak doświadczenia w tejże branży może przełożyć się na to, iż będziemy często przepłacać.  

Mieszkanie pod klucz, czyli takie, które gotowe jest do zamieszkania

Mieszkanie pod klucz w założeniu jest lokalem, do którego można się od razu wprowadzać. Tego rodzaju mieszkanie określane jest mianem wykończone. Oznacza to, że czeka wyłącznie na wstawienie mebli. W takim mieszkaniu są już położone podłogi, podłączone urządzenia grzewcze i sanitarne, czy pomalowane ściany. W praktyce warto jednakże zwrócić szczególną uwagę, czy w umowie określono dokładnie, w jakim stanie otrzymamy swoje mieszkanie. Zwykle deweloper oferuje nam kilka opcji dotyczących wykończenia pod klucz, które odróżniają się pomiędzy sobą kosztami, jak i standardem. Poza jakością użytych materiałów do wykończenia, opcje mogą odróżniać się od siebie również ilością dostępnych dla nas wariantów wykończeniowych. Niektórzy deweloperzy idą o krok dalej i angażują do aranżowania wnętrz profesjonalnych architektów, którzy mogą zaprojektować nasze mieszkanie od początku do końca, wspierając nas na każdym etapie realizowania inwestycji. 

Zalety mieszkania pod klucz:

 • otrzymujemy lokal, który jest gotowy do zamieszkania ,
 • oszczędzamy czas, gdyż nie jest konieczne zajmowanie się wykończeniem wnętrza,
 • nie jest konieczne koordynowanie i nadzorowanie prac wykończeniowych,
 • nierzadko oszczędzamy pieniądze, gdyż deweloperzy posiadają większe zniżki na poczet materiałów wykończeniowych i budowlanych. Poza tym mają swoich pracowników, co wyjdzie nam taniej, aniżeli wynajem ekipy remontowej na własną rękę, 
 • znamy z góry kosztorys tyczący się wykończenia lokalu. 

Wady mieszkania pod klucz:

 • nie możemy wpłynąć na jakość materiałów użytych do wykończenia,
 • mamy ograniczony wybór wariantów wykończenia i materiałów,
 • nierzadko nie mamy możliwości użycia niestandardowych rozwiązań, jak chociażby wstawienie podestu, czy wyburzenie ścianki działowej,
 • nie mamy możliwości zobaczenia na żywo materiałów do wykończenia, chociażby paneli podłogowych. 

Co się będzie bardziej opłacało i dla kogo? 

Stan deweloperski z pewnością będzie się opłacał tym, którzy z zacięciem majsterkowicza, albo też z pasją urządzania wnętrz, jak również indywidualistów, którzy pragną wybrać wszystko samodzielnie. Mieszkanie w tymże stanie pozwala nam na zastosowanie niestandardowych materiałów i rozwiązań. Z pewnością nie będzie to dobry wybór dla osób, które nie potrafią organizować pracy i planować finansów.