18 kwietnia 2024
Piaskowanie ile trwa?

Piaskowanie ile trwa?

Piaskowanie ile trwa? Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że manualne czyszczenie odchodzi w zapomnienie. Praktycznym jego zamiennikiem może być między innymi czyszczenie metalu w Goleniowie. Profesjonalna firma gwarantuje trwałe efekty, które osiąga poprzez piaskowanie powierzchni. Na czym polega metoda? Czym się charakteryzuje? Piaskowanie to inaczej obróbka strumieniowo-ścierna, która znajduje zastosowanie w czyszczeniu rozmaitych powierzchni.

Po raz pierwszy pojawiła się na rynku w roku 1870, opatentowana przez Benjamina Chew Tilghmana. Piaskowanie to specjalistyczny proces technologiczny, który opiera się na ciśnieniu oraz jednym z kilku rodzajów ścierniwa. Piaskarka wyrzuca ścierniwo pod wysokim ciśnieniem sprężonego powietrza lub wody. W ten sposób wygładza i czyści powierzchnię. Rolę ścierniwa może pełnić kilka tworzyw. Do najstarszych należą piasek szklarski lub kwarcowy. Dzisiaj częściej stosuje się elektrokorund, szklane kulki, stalowy śrut czy garnet. Wybierając odpowiednio rodzaj ścierniwa, można uzyskać dobre efekty piaskowania kamienia. Jakie? Metoda wygładza powierzchnię kamienia, a po drugie ją oczyszcza. Dzięki temu zostaje odświeżony.

Jakie etapy obejmują proces piaskowania?

Piaskowanie ile trwa?
Piaskowanie ile trwa?

Proces piaskowania obejmuje trzy etapy. Po pierwsze należy dokładnie przygotować czyszczoną powierzchnię, usuwając z niej zanieczyszczenia oraz stare warstwy. Dzięki temu materiał może lepiej reagować na kolejne etapy. Po drugie należy powierzchnię dokładnie wygładzić. W ten sposób powierzchnia nie tylko estetycznie wygląda, ale jest również równa. Trzeci etap piaskowania elewacji drewnianej to uzyskiwanie chropowatości. Po zakończeniu piaskowania można elewację pomalować lub lakierować. Jakie efekty uzyskamy dzięki piaskowaniu? Powierzchnia jest idealnie wygładzona jak po szlifowaniu. Dzięki temu jest lepiej przygotowana do obróbki. W jaki sposób? Elewacja jest bardziej szorstka, co poprawia przyczepność farb. Piaskowanie służy także do niwelowania rdzy na metalu. Sprawdza się także do usuwania zanieczyszczeń oraz pozostałych konsekwencji działań czynników atmosferycznych. Aby zachować efekt jak najdłużej, należy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie materiału. W przypadku metalu należy pokryć go preparatem antykorozyjnym.

Jak przeprowadzić piaskowanie krok po kroku?

Piaskowanie może wydawać się zadaniem trudnym, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia. W związku z tym kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie ciała. W tym celu należy założyć strój ochronny, który zabezpieczy skórę i oczy przed ewentualnymi odpryskami. Co dalej? Po zabezpieczeniu ciała należy zadbać o sprzęt wysokiej jakości oraz wybór odpowiedniego ścierniwa, które pasuje do konkretnej powierzchni. Do nich dopasowujemy środki ochrony osobistej. Zabezpieczamy też przedmioty i konstrukcje, które piaskowanie może uszkodzić, np. mury. Po tak przygotowanym miejscu pracy można przystąpić do piaskowania. Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni lub niepożądanych reakcji, warto przeprowadzić test na niewielkim fragmencie. Może okazać się, że niewłaściwie dobrane ścierniwo zabarwi lub uszkodzi powierzchnię. Jeśli nie pojawiają się żadne problemy, można kontynuować piaskowanie na większej powierzchni.

Metoda piaskowania, czas jej trwania, jak i rodzaj stosowanego ścierniwa zależą od obrabianej powierzchni. Za najprostsze uznaje się piaskowanie betonowych elementów, ponieważ są  bardzo trwałe. Beton rzadko ulega uszkodzeniom, szczególnie w przypadku wpływu, jaki wywiera na niego piaskarka. Aby pozbyć się rdzy, należy dysponować większą wiedzą. Przede wszystkim warto zabezpieczyć powierzchnię przed korozją, aby w ogóle jej uniknąć. Dotyczy to konstrukcji stalowych, metalowych, które warto pokryć farbą lub inną powłoką antykorozyjną. Różnice postępowania dotyczą także podejmowanych technik piaskowania. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje: na mokro oraz na sucho. W pierwszym przypadku działania można podejmować dopiero po wyschnięciu powierzchni. Natomiast piaskowanie na sucho związane jest z pyleniem, które znacznie utrudnia pracę, a jednocześnie jest niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie przy długotrwałej ekspozycji.

Jak długo trwa piaskowanie?

Czas piaskowania uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze od przyjętej metody, po drugie od zastosowanego kruszywa. Nadrzędne znaczenie ma jednak wielkość czyszczonej powierzchni. Piaskowanie karoserii pojazdu zajmie mniej czasu niż kilku piętrowego budynku. Na czas trwania zabiegu wpływ ma również doświadczenie ekipy zajmującej się oczyszczaniem, jak i wydajność urządzenia. W związku z tym piaskowanie może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Podsumowując, piaskowanie to nowa metoda oczyszczania powierzchni wykonanej z różnych materiałów i tworzyw. Do jej przeprowadzenia konieczna jest piaskarka, czyli specjalne urządzenie, które zbudowane jest z pojemnika na ścierniwo oraz dyszy, która wydziela ścierniwo pod wpływem sprężonego powietrza lub cieczy. Piaskować można elewację, schody, wnętrza budynków czy karoserię pojazdów.