20 kwietnia 2024
Trener personalny – jak nim zostać?

Trener personalny – jak nim zostać?

Trener personalny – jak nim zostać? W ostatnich latach zainteresowanie tematami zdrowej i pięknej sylwetki rośnie. W związku z tym możemy spotkać również coraz więcej klubów fitness, a zawód trenera personalnego staje się coraz bardziej popularny. Zainteresowanie usługami osób, które działają w tym zakresie rośnie, a co za tym idzie jest także większe zainteresowanie osób, które chciałyby trenerami personalnymi zostać. Przy tym jednocześnie pojawia się pytanie o to jak można zostać trenerem personalnym.

Jeśli w głowie pojawi się taka myśl, by wykonywać taki zawód to zaczną też pojawiać się różne związane z tym pytanie. Oczywiście co trzeba zrobić, by zostać trenerem, jakie mieć kwalifikacje, jakie skończyć studia, czy trzeba posiadać jakieś dodatkowe uprawnienia, certyfikaty. Postaramy się krótko w tym właśnie wpisie pokazać jakie są warunki dla osób, które chcą zostać trenerem personalnym, co trzeba zrobić, by takie zatrudnienie znaleźć.

Wymagania aby zostać trenerem personalnym

Na sam początek trzeba zajrzeć oczywiście do kwestii związanych z prawem. W końcu tam właśnie trzeba szukać źródła dla wszystkiego, co wzbudza nasze zainteresowanie w kontekście zawodowym. I tutaj jedno słowo wyjaśnienia – trener personalny to zawód, który w żaden sposób nie jest regulowany prawnie i może być określony jako zawód wolny. Tym samym można powiedzieć w ogólny sposób, że nie ma żadnych obostrzeń, które mogłyby wymagać legitymowanie się kursem czy innym przygotowaniem do tego, by zajmować się uprawianiem tego właśnie zawodu. Czasami w sieci spotkamy się z różnorakimi szkoleniami, w ramach których prowadzący informują o uzyskaniu uprawnień. Jest to jednak błędne spojrzenie na temat, ponieważ nie ma żadnych wymogów, by takie uprawnienia posiadać a więc zawód jest wolny. Firmy szkoleniowe starają się przede wszystkim korzystać z nieświadomości osób, które dopiero tematem się poznają i reklamują kursy z uprawnieniami, by w ten sposób podnieść ich prestiż, zachęcić do wybrania właśnie takiej formy kursu. Zdarza się również tak, że przy okazji podawana jest nieaktualna ustawa sporcie, gdzie była konieczność posiadania tytułu instruktora sportu bądź rekreacji ruchowej. Niektóre firmy szkoleniowe starają się również opierać na ustawie odnoszącej się do zadań realizowanych przez trenera sportu a nie trenera personalnego. Niekiedy pojawia się także informacja o uprawnieniach międzynarodowych, to jednak również próba przyciągania klientów, ponieważ w większości krajów Europy również trener personalny to zawód, który nie jest prawnie regulowany.

Jak wybierać dla siebie właściwy kurs?

Trener personalny - jak nim zostać?
Trener personalny – jak nim zostać?

Wybór odpowiedniego kursu jest tą kluczową sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, gdy ktoś będzie chciał rozpocząć wykonywanie tego zawodu. Dlatego w ramach szkolenia nie będziemy uzyskiwać uprawnień, bo takowe nie są potrzebne, możemy jedynie uzyskać kwalifikacje czy kompetencje do tego, by zadania trenera personalnego wykonywać. Szukając dla siebie oferty szkoleń warto kierować się poziomem świadczonych usług. Już na tym etapie trzeba pamiętać, że bardzo istotny będzie nasz kontakt z klientem. Dlatego trener personalny będzie ingerował w życie swoich klientów i z tego powodu do wykonywania zadań powinien być jak najlepiej przygotowany a jednocześnie powinien odczytywać potrzeby klientów. Istotne będzie zaplecze merytoryczne i praktyczne, ponieważ praca z klientem bezpośrednio wpływa na ewentualne ryzyko jakie może się pojawić. Trener personalny musi pozyskać podstawową wiedzę i umiejętności a potem również być świadomym odpowiedzialności, dlatego tak istotne będzie wymaganie od siebie. Z tego względu tak istotną kwestią będzie cały czas rozwój i zwiększanie umiejętności, ponieważ w dłuższej perspektywie jest to sposób na budowanie własnej pozycji na rynku. A to będzie bardzo istotne, ponieważ trener personalny obecnie jest takim zawodem, w którym jest spora konkurencja i tym samym trzeba liczyć się z tym, że walczyć trzeba o klienta z innymi trenerami, którzy podobne zadania realizując.

Znalezienie pracy po kursie

Skoro już ktoś zdecyduje się na taki kurs to potem będzie mu również zależało na znalezieniu atrakcyjnej pracy. I tutaj pojawia się ta kluczowa sprawa. od strony prawnej można faktycznie pracować bez żadnego kursu, jeśli tylko ma się odpowiednią wiedzę i zdobędzie się klientów. Jeśli jednak ktoś będzie chciał się zatrudnić jako trener w klubie fitness to już musi się liczyć z tym, że będą pojawiać się pytanie o kwalifikacje, kompetencje czy doświadczenie. Dlatego trzeba przygotować się do rozmowy, zaprezentować ukończony kurs i jednocześnie będzie trzeba również przynajmniej pewien wycinek swoich umiejętności zaprezentować na rozmowie. Trener personalny jeśli więc będzie chciał zdobyć zatrudnienie powinien przygotować się odpowiednio do takiej pracy, zdobyć wiedzę, którą będzie można zaprezentować na rozmowie i wykorzystać w pracy. Kursy więc mimo, że nie dadzą żadnych faktycznych uprawnień mogą być szansę na taki rozwój wiedzy, dzięki której faktycznie trener personalny będzie przygotowany do pracy z ludźmi.