29 marca 2024
Witamina D – za co odpowiada?

Witamina D – za co odpowiada?

Witamina D – za co odpowiada? Nie od dziś wiadome jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie w profilaktyce ogromnej ilości chorób, kluczową rolę odgrywa zdrowa dieta. Zdrowa dieta to m.in. taka, która dostarcza odpowiednią ilość witamin. Jedną z najważniejszych witamin w naszym organizmie jest witamina D3. 

Skóra a witamina D

Witamina D3 jest witaminą, którą musimy przyjmować z pokarmem. Nie oznacza to jednak, że nasz organizm nie potrafi jej syntetyzować. Witamina D3 jest wytwarzana w naszym organizmie w wielu etapach. Pierwszy z nich jest uzależniony od obecności promieniowania UV, co oznacza, że aby rozpocząć syntezę tej witaminy, musimy przebywać na słońcu. Wtedy w naszej skórze z 7-dehydrocholesterolu powstaje cholekalcyferol. Ten z kolei jest transportowany z krwią dalej do wątroby, a następnie nerek. W tych narządach zachodzi dalsze enzymatyczne przekształcanie prekursora witaminy D, aż w końcu powstaje forma czynna zwana kalcytriolem (1,25-dihydroksycholekalcyferol). Pomimo tego, że nasz organizm potrafi wytwarzać witaminę D3, powinniśmy ją przyjmować w odpowiednich ilościach z pokarmem oraz suplementować ją. Dzieje się tak, ponieważ w naszej strefie klimatycznej jest zbyt mało dni słonecznych.

Witamina D – gdzie jej szukać?

Witamina D - za co odpowiada?

Jak już wspominaliśmy, wit D3 należy przyjmować z pokarmem. Witaminy tej należy szukać w nabiale (ser żółty, mleko, masło), ale także w żółtkach jaj. Choć witamina D kojarzyć się może głównie z nabiałem, to jej największe bogactwo znajduję się w rybach takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź oraz węgorz. Repertuar produktów jest więc bogaty i z dużą łatwością można je wprowadzić do swojej diety. Witaminy to związki chemiczne o bardzo niewielkiej masie cząsteczkowej. Mają one jednak kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Choć większość witamin jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiednich ilościach wraz z pokarmem, to kalcytriol (aktywna forma witaminy D3) warto suplementować. Szczególnie jest to ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to liczba godzin słonecznych jest bardzo ograniczona. Niedobór witaminy D3 może prowadzić do krzywicy u dzieci, ale także do osteoporozy u dorosłych. Dlatego oprócz podawania witaminy D dzieciom, warto zadbać również o siebie. Jest to bardzo proste! Wystarczy udać się do apteki po odpowiedni produkt. Może nim być witamina d3 w kroplach dla dorosłych. Co ciekawe, jako metodę leczenia krzywicy Jędrzej Śniadecki już w 1822 roku wskazał kąpiele słoneczne.

Witamina D3 – za co odpowiada?

Główną rolą witaminy D3 jest utrzymywanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi. Wapń to pierwiastek spełniający niezwykle istotne role w naszym organizmie. Jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych w synapsach nerwowych, skurczów mięśni oraz różnicowania się i dojrzewania komórek. Prawie cały wapń naszego organizmu jest zmagazynowany w kościach. Witamina D działa hamująco na przytarczyce. Przytarczyce to gruczoły występujące w liczbie 3-4. Ich funkcją jest wydzielanie parathormonu (PTH). Jest to hormon, który pobudza osteoblasty (pewne komórki kości) do aktywacji osteoklastów (komórki kościogubne. Osteoklasty niszczą kościec. Witamina D hamuje wydzielanie parathormonu, a więc odpowiada za zatrzymanie wapnia w kościach. Chroni je więc przed demineralizacją. Dodatkowo vit d3 wnika do komórek nabłonka jelit (enterocytów), a następnie do ich jąder komórkowych i pobudza dzięki temu wchłanianie wapnia ze światła jelit. Dzieje się to przy udziale białka o nazwie kalbindyna (łac. calcium – wapń). Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i życia. Poza zażywaniem witaminy d3 warto zadbać także o inne niezbędne związki. Często występują one w korzystnych dla naszego zdrowia połączeniach. Jednym z nich jest wit D3 K2. Witamina K2, czyli menachinon, podobnie jak witamina D uczestniczy w metabolizmie układu kostnego. Jej głównym zadaniem jest jednak udział w procesie krzepnięcia krwi. Jej niedobory prowadzą do wydłużonego czasu gojenia się ran, zaburzenia pracy jelit, ale także osteoporozy.

Objawy niedoboru witaminy D3

Objawy niedoboru witaminy D są bardzo szerokie i groźne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zbyt niskie stężenie tej witaminy we krwi może prowadzić do demineralizacji kości. U dzieci może to prowadzić do krzywicy kości. Jest to bardzo poważna choroba układu kostnego. U dorosłych zaś niedobór taki może prowadzić do osteoporozy. W przypadku tej choroby kości stają się miękkie i bardzo łatwo ulegają złamaniom nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Dodatkowymi objawami jest nadciśnienie, bóle mięśni, obniżenie odporności, zwyrodnienie układu kostnego, a także choroby skóry a nawet nowotwory piersi i prostaty. Profilaktyka nowotworów piersi jest niezwykle ważna. Według statystyk 1 na 10 kobiet w Polsce zachoruje na raka piersi. Dlatego tak ważne jest regularne badanie (mammografia), ale także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Jak widać objawy niedoboru są bardzo szerokie i poważne. To doskonale pokazuje, że warto zadbać o odpowiednie spożycie wit d. Cena suplementów bogatych w witaminy jest niewielka, a zyski jakie czerpiemy prowadząc zdrowy tryb życia zdecydowanie przewyższają koszty.