24 kwietnia 2024
Witamina K dla noworodka po co?

Witamina K dla noworodka po co?

Witamina K dla noworodka po co? Pierwsze dni na oddziale położniczym są jednymi z najbardziej ekscytujących dni w życiu nowych rodziców. Pod wrażeniem narodzin i nowego członka rodziny, rodzice znajdują się w innym świecie, w stanie wyjątkowym. Lekarze zalecają dwie dawki witamin dla dziecka po urodzeniu: witaminę K trzy razy dziennie i witaminę D na stałe przez pierwszy rok życia. Witamina K https://ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-k jest wstrzykiwana do ust dziecka w postaci gorzkiego płynu. Jest jednym z czynników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Pomaga w uaktywnieniu się tzw. czynników krzepnięcia, a następnie zapewnia zatrzymanie krwawienia w nagłych przypadkach. Witamina k2d3 zapobiega krwawieniom.

Wit K – czy naprawdę noworodki jej potrzebują?

Mleko matki jest wspaniałe dla dziecka, ale niestety ma bardzo niską zawartość witaminy K. Karmienie butelką jest wzbogacone w witaminę K, co zmniejsza ryzyko jej niedoboru u noworodka. Ponadto flora bakteryjna jelit różni się u niemowląt karmionych piersią i butelką: niemowlęta karmione piersią mają florę jelitową, która składa się głównie z bakterii bifidus. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K dla zdrowego niemowlęcia wynosi około 1μg/kg. Jednak w momencie narodzin często nie jest jasne, w jaki sposób noworodek będzie odżywiany w najbliższych tygodniach.

Jeżeli jednak dziecko jest karmione wyłącznie butelką, pojedyncza dawka witaminy K będzie wystarczając Jedna forma krwawienia występuje w pierwszej dobie życia i jest spowodowana lekami matki. W tym przypadku podawanie witaminy K nie pomaga. Krwotok przedwczesny występuje między drugim a siódmym dniem życia. Spowodowany jest niedoborem witaminy K, często związanym z późnym rozpoczęciem karmienia piersią. Krwawienie późne ujawnia się między trzecim a dwunastym tygodniem życia. Występuje głównie u niemowląt karmionych wyłącznie piersią, które nie były poddane profilaktyce. Krwawienie może prowadzić do kalectwa i śmierci na całe życie. Dlatego ta kwestia jest tak ważna. Krwawienie to skutek niedoboru witamin k 2.

Witamina k 2 11 0 – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania

Witamina K dla noworodka po co?
Witamina K dla noworodka po co?

Witamina K jest rozpuszczalną w tłuszczach substancją witalną i jako taka jest niezbędna do życia. Przyczynia się do mineralizacji kości i reguluje krzepnięcie krwi. Chociaż witamina ta jest mało znana i mało zbadana naukowo, pewne jest, że witamina K działa w całym organizmie i ma pozytywny wpływ na zęby, krew, naczynia krwionośne, kości i serce. Chociaż jest ona tak pożyteczna i ważna, organizm prawie nie potrafi sam wytwarzać tej witaminy. Dlatego też konieczne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Ściśle rzecz biorąc, istnieją trzy podgrupy witaminy K, które należy rozróżnić. Podczas gdy witamina K1 jest wytwarzana podczas fotosyntezy liści i odpowiednio przyswajana w niewielkich ilościach poprzez spożywanie warzyw liściastych, w organizmie odgrywa podrzędną rolę. Jelito, które jest odpowiedzialne za wykorzystanie witamin w ogóle, prawie w ogóle nie wchłania i nie metabolizuje witaminy K1.

Nieco lepiej wygląda sytuacja z witaminą K2. Organizm jest w stanie sam wyprodukować jej część bezpośrednio w jelicie przy pomocy pewnych kultur bakterii. Te następnie transportują ją przez krew do błony śluzowej jelita. Dzieje się to jednak tylko w małych dawkach i tylko wtedy, gdy jelito jest zdrowe i sprawne. Z tego powodu potrzebujemy dodatkowej witaminy K. Witamina K3 jest jednak z tego wyłączona. Jest ona produkowana sztucznie i może być przekształcana w jelicie, aby zapobiec niedoborom. Jednak zbyt duża jej ilość ma działanie toksyczne, dlatego nie nadaje się do suplementacji w tej formie i nie podaje się jej noworodkom. Coraz więcej rodziców uważa, że ich dziecko powinno otrzymywać witaminę K dla noworodków tylko wtedy, gdy przeszło ono ciężki proces porodu lub urodziło się przedwcześnie.

Witamina k2 sklep

Witamina K2 odgrywa ważną rolę w zdrowiu dzieci, w tym wspiera krzepnięcie krwi, promuje zdrowie układu sercowo-naczyniowego (poprzez hamowanie zwapnienia naczyń krwionośnych) oraz mineralizację kości. Niestety, badania wykazują, że istnieje duża częstość występowania niedoboru witaminy K u niemowląt i dzieci. Niski status witaminy K jest powszechny u noworodków. Badania wykazały, że nawet 50% wszystkich noworodków cierpi na niedobór witaminy K.1 Przyczyny tego stanu rzeczy to upośledzony transport witaminy K przez barierę łożyskową oraz niska zawartość witaminy K w mleku matki. Badania sugerują jednak, że suplementacja matczynej witaminy K może pomóc złagodzić ten problem. Witaminę K można zakupić w sklepie.

Jaki wpływ ma witamina K na przyszłość dziecka?

Szkielet rozwija się najintensywniej w okresie dzieciństwa i dojrzewania, przy czym do 90 procent maksymalnej masy kostnej osiąga się do 18 roku życia u dziewcząt i do 20 roku życia u chłopców. Bez odpowiedniej ilości witaminy K2 (konkretnie MK -7), która aktywuje osteokalcynę, wapń nie może być właściwie wykorzystany do budowy zdrowych, mocnych kości. Ilość aktywowanej osteokalcyny (białka, które pomaga budować gęste, mocne kości) powinna być wysoka, a odpowiednio, ilość krążącej nieaktywnej (aka niedokarboksylowanej) osteokalcyny powinna być niska; osteokalcyna polega na witaminie K2, aby ją aktywować. Jeśli nie ma wystarczającej ilości K2, osteokalcyna pozostanie nieaktywna. Witaminy k2 i d3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju.