26 kwietnia 2024
Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych – nie postawisz domu, nie zaprojektujesz dobrych fundamentów i nie będziesz spokojny po ukończeniu inwestycji bez geotechnicznego badania gruntu. Dokumentację badań podłoża przygotuje dla ciebie profesjonalista, czyli inżynier geotechnik. Jak to robi? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego specjalisty?

Usługi geotechniczne wykonane przez profesjonalistę. Dlaczego warto?

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych
Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych

Geotechnical Due Deligence to proces, który ma w swoim standardzie każdy doświadczony inwestor.  Polega na przeanalizowaniu stanu prawnego, technicznego i środowiskowego działek, aby wykluczyć wszelkie ryzyko wpływające w rezultacie na późniejszy kłopot z warunkami posadowienia budynków.  Proces ten jest niezbędny dla późniejszej inwestycji: dzięki temu ograniczymy niedogodności związane z inwestycją do minimum.

Aby sprawdzić, czy można budować inżynier ocenia stan gleby. Niektóre grunty organiczne nie będą odpowiednie do postawienia jakichkolwiek budynków ze względu na ich miękkość i podatność na odkształcenie. Złym pomysłem jest stawianie inwestycji na gruntach nasypowych, złożonych bez zagęszczenia. W kontakcie z cieczą stają się one niezwykle plastyczne, a zabudowa takiego terenu jest obciążona ryzykiem pękania konstrukcji budynków.

Przed rozpoczęciem budowy domu sprawdź więc wraz z profesjonalistą, jaki jest stan gleby. W Internecie znajdziesz bardzo dużo przykładów nietrafionych inwestycji, które poległy właśnie ze względu na brak odpowiednich geotechnicznych badań stanu gruntu. Sprawdzając to przed posadowieniem budynku nie ryzykujesz utratą sporych pieniędzy, przeprojektowywania, a nawet katastrof budowlanych. Oszczędzanie na badaniach nie jest opłacalne na dłuższą metę.

Posadowienie budynków i ocena stanu gruntu

Zlecając badania gruntu chronić ściany przed pękaniem, ustrzeżesz się też przez zalaniem piwnic przez wodę. Przy badaniach należy mieć na uwadze okresowe opady deszczu jak i wody gruntowe.

W gco-consult.pl zapewnimy ci w pełni profesjonalną usługę geotechnicznego rozpoznania podłoża gruntowego. Cena takiej usługi zależy od powierzchni inwestycji i zakresu naszych prac. Proponujemy nie tylko wykonanie kompletnego badania, ale też wykonanie Geotechnicznego Due Deligence, które jest zalecane przed wykonaniem jakichkolwiek prac budowlanych. Powinieneś zlecić takie badanie zwłaszcza przed postawieniem domu lub innego obiektu na niepewnych terenach (w okolicach rzek, podmokłych obszarach, na terenach poprzemysłowych lub takich, które z jakiegoś powodu nie są zagospodarowane). Bądź przezorny a w późniejszym czasie inwestycja okaże się bezproblemowa. Zaoszczędzisz sobie problemów z pękaniem ścian, podmywaniem piwnic przez wody gruntowe i innymi niedogodnościami.

Wylewając fundament przenosisz obciążenie budynku na grunt, więc przyłóż się do jego zaprojektowania. Po wykonaniu wspomnianego wcześniej geotechnicznego badania gruntu, zakładającego określenie rodzaju gruntu i poziom wód gruntowych dobierz projekt idealny pod twoją inwestycję. Fundament jest zrobiony z betonu, a ten zbrojony stalowymi prętami. Sprawdź, czy fundament w twojej inwestycji jest wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną (tu niezbędny jest doświadczony zespół, który zaprojektuje i zbuduje wystarczająco wytrzymały fundament). To równie istotne jak zbadanie gruntu pod inwestycję.

Dokumentacja badań gruntowych. Czy jest konieczna?

Według przepisów prawnych w naszym kraju inwestor ma obowiązek posiadania opinii geotechnicznej. Przepis obowiązuje od 2012 roku i dotyczy nie tylko większych inwestycji, ale także domków jednorodzinnych. Jeżeli badanie gruntu wykaże, że podłoże jest inne niż poprzednio zakładano, kategoria geotechniczna budynku się zmienia. Badania poprzedza uzgodnienie z właścicielem ich planu i sposobu wykonania badania, a zmiany nie mogą następować bez poprzedniego ustalenia tego z właścicielem. Mniejsze inwestycje typu domek jednorodzinny zazwyczaj sprawdza się metodą udarowo – obrotową. Z badań tego typu można wyciągnąć wnioski dotyczące plastyczności warstwy geologicznej i jej wytrzymałości na obciążenia.

Z właścicielem posesji ustala się również punkty geodezyjne i nanosi się je na mapę. Badania geotechniczne domków jednorodzinnych nie trwają długo: zazwyczaj kilka godzin. Badanie jest szczególnie istotne, jeżeli zamierzamy podpiwniczać budynek.

Po wykonaniu badań należy przywrócić grunt do pierwotnego stanu – zazwyczaj zasypuje się go wydobytą wcześniej glebą i wyrównanie danej powierzchni. Skuteczność badań wiąże się z liczbą otworów, które wykonamy. Im więcej takich otworów i im głębsze odwierty, tym lepiej: badanie będzie wtedy o wiele dokładniejsze. Zazwyczaj otwory są trzy lub cztery. Budując dom z piwnicą wykonajmy więcej głębszych otworów. Dom niepodpiwniczony nie potrzebuje ich zbyt wiele.

Nieprofesjonalne wykonanie fundamentów, badania gruntu i innych niezbędnych prac będzie skutkować pękaniem ścian, osiadaniem budynku i innymi niedogodnościami. Jest to więc podstawa przy planowaniu budowy.