26 kwietnia 2024
Wszystko o pożyczkach dla firm

Wszystko o pożyczkach dla firm

Wszystko o pożyczkach dla firm – nowo powstałe firmy często nie mogłyby rozpocząć działalności bez zewnętrznego finansowania. Nawet najlepszy Start-Up może mieć problemy ze znalezieniem prywatnych inwestorów, z pomocą przyszłym przedsiębiorcom przychodzą banki, pozabankowe instytucje finansowe oraz fundusze unijne. Niejedna firma, nawet ta z wieloletnim stażem, podczas w swojej działalności może napotkać na różne utrudnienia w prowadzeniu biznesu.

Statystyki podają, że około 21% polskich firm zmaga  się z kłopotem coraz większych wydatków, albo niewypłacalnymi kontrahentami, do tego bardzo często dochodzą koszty administracyjne, te wszystkie czynniki spowalniają wzrost przedsiębiorstwa. Krótko mówiąc założenie i rozwój firmy nie jest możliwy, gdy nie posiadamy odpowiedniego kapitału.

Pożyczki dla firm w sektorze pozabankowym

Kredytowanie firm w banku wymaga skrupulatnego przygotowania i może trwać tygodniami. Analiza dokumentacji, jakiej należy dostarczyć ubiegając się o kredyt jest skomplikowanym procesem. W sytuacji gdy przedsiębiorca potrzebuje szybkiego dostępu do środków pieniężnych należy rozważyć alternatywne pożyczki dla firm? Na rynku finansowym istnieją duże i stabilne instytucje pozabankowe. Oferta takich instytucji jest bardzo zróżnicowana, ale prawie we wszystkich przypadkach posiadają jeden zasadniczy atut, który sprawia, że mają przewagę nad tradycyjnymi bankami, mianowicie oferują szybką pożyczkę, bez zbędnych procedur. Pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

Warunki uzyskania pożyczek dla firm

Pożyczkę dla firm można dostać na podstawie zaświadczenia o dochodach uzyskanych w okresie od 3 do 6 miesięcy. Od niedawna w branży pożyczkowej zaistnieli pożyczkodawcy, którzy udzielają pożyczki dla firm już od pierwszego dnia jej działalności. Przy pożyczkach na duże sumy, wymagane jest zabezpieczenia, najczęściej w postaci hipoteki. Wielkość pożyczek dla firm kształtują się w granicach od kilkuset złotych do 200 000 zł na 24 miesiące. Krótki okres kredytowania posiada zalety, lecz trzeba mieć na uwadze, że miesięczne raty będą bardzo wysokie. Oczywiście istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki na wyższą kwotę z dłuższym czasem kredytowanie, ale wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i zabezpieczeniem pożyczki w postaci hipoteki.

Pożyczki dla Start-Upów

Wszystko o pożyczkach dla firm
Wszystko o pożyczkach dla firm

Dobry plan biznesowy, nie wystarczy by rozpocząć działalność gospodarczą.  Nawet dla firm, które dopiero startują istnieją oferty pożyczkowe warte uwagi. Jeszcze niedawno próba uzyskania takiego kredytu lub pożyczki była skazana na porażkę z powodu banku wymaganych dochodów i zdolności kredytowej, powstawało błędne koło, bo skąd startujący przedsiębiorca miał mieć historię dochodów, skoro jego firma jeszcze nie istniała. Obecnie oferta   „ pożyczki na start” nie jest niczym niezwykłym, ani w banku, ani w innych instytucjach udzielających pożyczki dla firm. Jeśli przyszły właściciel firmy posiada dobry pomysł na własną działalność gospodarczą jest bardzo prawdopodobne, że uzyska kredyt w banku. Dla firm pozabankowych taki klient jest wręcz bardzo cenny i uzyska finansowanie na swój przyszły biznes. Należy też wspomnieć, że dobrym rozwiązaniem dla przyszłych przedsiębiorców jest finansowanie się za pomocy funduszy europejskich. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu wymagań, aby sfinalizować finansowanie młodej firmy.

Rodzaje pożyczek dla firm

Na polskim rynku finansowym dostępne są różne rodzaje pożyczek. Przedsiębiorca może się zdecydować na opcję, która najbardziej odpowiada potrzebom jego firmy. Pożyczka jest pomocna przy przedłużeniu płynności finansowej firmy, jej wypłacalności. Korzystne finansowanie charakteryzuje się  elastycznością przy możliwości wybrania kwoty kredytu oraz okresu spłaty. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zaciągnięcie pożyczki, powinniśmy zacząć od zapoznać się z dostępną ofertą pożyczek i kredytów dla firm.

 Wśród ofert firm pożyczkowych wyróżnić można:

 – pożyczkę inwestycyjną, która jest przeznaczona na finansowanie inwestycji w  przedsiębiorstwa;

 – pożyczkę obrotową, której celem jest pokrycie bieżących zobowiązań finansowych firmy;

 – pożyczkę płatniczą,  jej zadaniem jest pomoc przy zachowaniu płynności finansowej firmy;

 – pożyczkę pomostową, dostępna po uzyskaniu rekomendacji;

 – pożyczkę technologiczną, służy do finansowania rozwoju technologicznego przedsiębiorstwa.

Jakie są koszty pożyczek dla firm?

W sytuacji gdy brakuje nam zabezpieczenia koszty pożyczek są większe, istnieje jednak możliwość negocjacji kosztów pożyczki jeśli zaciągamy ją na dużą kwotę. Dogodniejsze warunki dla przedsiębiorców można  uzyskać starając się o kredyt w banku. Dobrym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o kartę kredytową. Wielkość limitu może wynosić nawet do kilkunastu tysięcy. Takie rozwiązanie pozwoli zachować płynność finansową bez konieczności starania się o pożyczki. Warto zwracać szczególną uwagę przy pożyczkach na dodatkowe opłaty takie jak: oprocentowanie, prowizja za udzielenie pożyczki,  opłatę przygotowawczą, a nawet opłatę za prowadzenie zobowiązania. Można posiłkować się stronami internetowymi, oferującymi porównanie kredytów i pożyczek dla firm, dzięki temu zyskamy sporą oszczędność czasu i pewność, że wybraliśmy najlepszą ofertę.